Obróbka drewna toczenie, gięcie, szlifowanie

Data dodania: 10.07.2019


Jak powszechnie wiadomo drewno to wdzięczny surowiec, z którego tak naprawdę można stworzyć wszystko, co tylko chcemy i na co pozwolą nam dostępne maszyny. Aby drewno stało się użytkowe i solidne, trzeba je poddać obróbce. Rodzajów obróbki drewna jest bardzo dużo. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się toczeniu, gięciu i szlifowaniu.

Przygotowanie drewna do obróbki

Zanim podejmiemy się obróbki drewna musimy się upewnić, że surowiec będzie odpowiedni. Przede wszystkim drzewo musi być dobrze wysuszone i przygotowane. Nie może być to świeżo ścięte drzewo. Drzewo nie powinno mieć również nie zdrowych sęków i pęknięć.

Toczenie

Toczenie – Toczenie różni się od innych procesów obróbki tym, że podczas toczenia to materiał obrabiany się kręci, a nie tarcze, czy noże maszyny. Toczenie to idealny sposób na uzyskanie walców, stożków lub innych brył obrotowych. Wyróżniamy trzy rodzaje toczenia jest to toczenie wzdłużne, poprzeczne i skośne. To jak będziemy toczyć dany materiał zależy od ustawienia noża posuwowego oraz to, jak jest nakierowany na obrabiany element. Żeby idealnie wykonać obróbkę polegającą na toczeniu jednym z kluczowych warunków jest solidny i precyzyjny sprzęt stolarski. Najlepszą jakość, jaką polecają doświadczeni stolarze, daje producent maszyn do stolarni Winter Holztechnik, który jest europejskim liderem w produkcji i dystrybucji maszyn.

Gięcie drewna

Następną obróbkę drewna, jaką chcielibyśmy przybliżyć to gięcie. Gięcie w odróżnieniu od innych obróbek nie zmienia objętości danego elementu. Istnieją dwa sposoby na gięcie drewna, na gorąco oraz na zimno. Drewno, które będzie poddawane takiej obróbce musi być szczególnie przystosowane. Jeżeli wykonujemy gięcie na zimno, powinniśmy wcześniej przygotować drewno i zastosować obróbkę hydrotermiczną, aby było elastyczne, a co za tym idzie łatwiejsze do obróbki. Drewno nie powinno także posiadać sęków, skręconych włókien czy innych wad. Powinno być czyste, gładkie i wysuszone. Do gięcia najlepiej nadają się gatunki drzew takie jak: buk, orzech, dąb i klon. To od nas zależy jakiej metody gięcia użyjemy. Gięcie na zimno to dwa etapy pracy gięcie i klejenie. Polega na wycięciu odpowiedniego materiału i wygięciu go w odpowiedni kształt. Możemy to robić również na specjalnie przystosowanej matrycy, na której nagina się cieńsze części surowca. Gięcie na gorąco natomiast wykorzystuje gorącą parę lub wodę, które zmiękczają drewno. Podczas wysychania drewna utrwala się jego wygięty kształt. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zakup maszyn stolarskich, które są stworzone, aby giąć drewno, czy blachy. Prasy do forniru, prasy tłokowe, prasy przelotowe, prasy próżniowe, prasy montażowe, prasy do wczepów, prasy do klejenia – te wszystkie precyzyjne i solidne maszyny znajdziesz w ofercie firmy Winter Holztechnik.

Precyzyjne szlifowanie to podstawa!

Ostatnim rodzajem obróbki drewna, jaki przybliżymy jest szlifowanie. Podstawowym narzędziem do szlifowania jest papier ścierny (profesjonalnie narzędzie ścierne nasypowe). Papiery ścierne różnią się od siebie grubością i gęstością ziaren. Dla ułatwienia oznaczono je numerami od 12 do 1200. Im większy numer tym mniejsze ziarno. Czyli najmniejszy numer będzie miał najgrubsze ziarno i dużą moc ścierania. Do obróbki drewna używa się najczęściej numeru 20,30, maksymalnie do 250. Drewniane elementy poddaje się szlifowaniu, aby nadać im odpowiednie wymiary oraz aby wyrównać i wygładzić daną powierzchnię. W ten sposób można również oczyścić zanieczyszczoną powierzchnię.

Maszyny Winter

Szlifować można ręcznie, ale zakłady stolarskie najczęściej wybierają maszyny, które nieporównywalnie lepiej radzą sobie ze szlifowaniem. Możemy wyróżnić szlifierkę szerokotaśmową, szlifierkę do kołków, szlifierkę oscylacyjną szczotkarkę czy linię szlifierską. Maszyna eliminuje czynnik błędu ludzkiego oraz szlifuje z nieporównywalnie większą prędkością. Producent specjalistycznych maszyn stolarskich Winter Holztechnik zwraca szczególną uwagę na precyzję maszyn oraz oferuje szeroki wybór szlifierek do każdego zakładu stolarskiego. Maszyny Winter są wykonane ze szczególną precyzją tak, aby zapewnić bezpieczną i sprawną obsługę.