Formatowa, panelowa, wahadłowa i formatyzerka, czyli wszystko o piłach

Data dodania: 06.09.2019


Piła to narzędzie, które służy do przecinania różnorodnych materiałów przede wszystkim służy do obróbki drewna, metalu, kamienia oraz innych surowców, które są ciałami stałymi. Piła może być sama w sobie narzędziem lub być częścią urządzenia. Część urządzenia ma dookoła ząbkowane ostrza, które wprawiane w ruch obrotowy przecinają dany materiał. Urządzenia może być napędzane dzięki energii elektrycznej wodnej lub parowej. 

pexels-photo-2096611

Jakie istnieją rodzaje pilarek mechanicznych?

 

Piły ręczne tak naprawdę odeszły już do lamusa. Przede wszystkim dlatego, że ręczną piłą nie jesteśmy w stanie wykonać równego i nie postrzępionego cięcia. Dzięki silnikowi, w który wyposażona jest maszyna. Piła może obracać się z prędkością, której ludzka ręka nie byłaby w stanie osiągnąć. Jakie więc wyróżniamy rodzaje pilarek mechanicznych?

 

Trak – to maszyna, która jest używana w tartakach. Przecina kłody drzew, dzieli surowiec na tarcicę. 

 

Pilarka tarczowa- to najbardziej popularny rodzaj piły i system jej działania, który jest wykorzystywany na różnorakie sposoby i mogą one służyć do wykonywania różnych czynności. 

 

Pilarka tarczowa stołowa – dzieli elementy przy pomocy cięcia podłużnego. Zazwyczaj jest to stół, z którego wystaje tarcza piły. 

 

Ukośnica – jest odpowiedzialna za cięcie surowca pod odpowiednim kątem. Tarcza piły jest umieszczona ponad blatem na ramieniu, które jest uchylone

 

Pilarka ramieniowa i wahadłowa – służą do cięcia poprzecznego, z tymże pilarka ramieniowa ma przesuwną tarczę.

 

Piła panelowa – to zautomatyzowana pilarka, która służy do przecinania płyt. Jest używana w dużych zakładach meblarskich, w których niezbędny jest system optymalizujący. Maszyna jest w stanie wykonywać idealnie równe cięcia w niezwykle szybkim czasie. 

 

Piła formatowa- pilarka formatowa to maszyna, która posiada wózek boczny oraz podcinak. Dzięki wózkowi możemy łatwo umieszczać elementy, które chcemy przeciąć. Natomiast podcinak, czyli mała dodatkowa piła, która sprawia, że obrabiany materiał nie jest postrzępiony jak w przypadku używania piły ręcznej. Piła formatowa to jedna z najpopularniejszych maszyn wykorzystywanych w zakładach stolarskich.

 

Formatyzerka- jest odpowiedzialna za rozkrój płyt to oznacza, że jest w stanie przycinać duże elementy. Formatyzerka jest wyposażona w piły, które mogą poruszać się w pionie lub w poziomie.   

 

 

Producent pilarek i maszyn do obróbki 

 

Producent pilarek Winter Holztechnik oferuje szeroki wybór maszyn do zakładów stolarskich, do pracowni stolarskich i linii produkcyjnych. Jeżeli szukasz profesjonalnych maszyn stolarskich, które są wykonane z dbałością o każdy szczegół to sprawdź ofertę producenta maszyn stolarskich i skontaktuj się z ekspertami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu. Współpracujemy również z liderami w dziedzinie leasingów i kredytów, jesteśmy przekonani, że znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla każdej pracowni stolarskiej.